środa , 2 grudnia 2020

Norton w Polsce!

Takie wiadomości zawsze nas cieszą. Cieszy nas, kiedy ekskluzywne marki wkraczają na nasz rynek, bo to oznacza, że nadrabiamy zaległości spowodowane przez komunizm i równamy do poziomu państw zachodnich. Brytyjska marka Norton należy do ikon motocyklizmu. To 120 lat historii i wiele modeli, które dzięki wysokim osiągom i sukcesom w sporcie zdobyły sławę. Firma podupadła pod koniec lat 70., a jej ostatni model z tego okresu czyli Commando do dziś cieszy się uznaniem wśród entuzjastów klasycznych motocykli na całym świecie W 2009 roku brytyjski biznesmen i entuzjasta motocykli Stuard Garner reaktywował markę. Współczesne modele produkowane są w zakładzie, który mieści się nieopodal toru wyścigowego Donnington Park. Obecnie firma ma swej ofercie cztery modele – klasyczne Commando 961 Sport, Cafe Racer, Cafe Racer MK II i Dominator. Napędza je dwucylindrowy rzędowy silnik z popychaczowym rozrządem, stylem wyraźnie nawiązujący do modelu Commando z lat 70. Z pojemności 960 ccm uzyskuje moc 80 KM, co gwarantuje połączenie klasycznego stylu, pięknego brzmienia i satysfakcjonujących osiągów. Motocykle montowane są ręcznie. Roczna produkcja to zaledwie 1000 sztuk, co gwarantuje ekskluzywny charakter pojazdu. Nortony zaopatrzone są w wysokiej jakości zawieszenia Ohlins i hamulce Brebmo. Z zewnątrz przychodzi również elektronika. Reszta czyli cała konstrukcja motocykli i ich ostateczny montaż odbywa się na miejscu. Motocykle produkowane są w budynku, który wcześniej był biurowcem brytyjskich linii lotniczych. Oprócz klasycznych modeli Norton ma w swej ofercie również nowoczesny model sportowy V4 RR. Jego wyścigowa wersja V4 SS osiąga moc ponad 200 KM. Motocykle te w tym roku brały udział w wyścigach TT na wyspie Man lokując się w pierwszej dziesiątce w najbardziej prestiżowych klasach Superbike i Senior TT.

Norton to unikalny proces montażu, to mistrzowskie rzemiosło, dawno zapomniane w świecie masowej produkcji. To gwarancja niepowtarzalnego stylu, najwyższej jakości wykonania i najlepszych materiałów wykorzystanych do budowy tych dzieł sztuki.

Polskim wyłącznym importerem marki Norton od 1 września 2017 jest Liberty Motors, znany w naszym kraju do tej pory jako największy diler motocykli.

W chwili obecnej na polskim rynku oferowane są modele:

Commando 961 Sport MK II – 96.900 zł

Commando Cafe Raceer 961 MK II – 102.900 zł

Dominator – 119. 900 zł

Wkrótce dołączy do nich prawdziwie rasowy superbike – V4 RR. Jego silnik V4 o pojemności 1200 ccm dysponujący mocą 200 KM i momentem 130 Nm powstał przy współpracy ze znaną z Formuły 1 brytyjską firmą Ricardo. Maszyna ma być dostępna w połowie przyszłego roku za około 169.000 zł.

By stać się właścicielem Nortona trzeba więc będzie głęboko sięgnąć do kieszeni lub mieć wysokie zdolności kredytowe. Kiedy jednak wziąć pod uwagę małą skalę produkcji i wybitnie ekskluzywny charakter, ceny te, choć nie małe, wydają się być prawdziwą okazją. Jesteśmy spokojni, że chętnych nie zabraknie.

Sprawdź także

To na razie pa.

No i stało się to, czego obawialiśmy się już od pewnego czasu. Dopadły nas nieubłagane …

Dodaj komentarz