piątek , Kwiecień 26 2019
Home / Customowe Wieści / 115 Rocznica Harley – Davidson w Pradze i brak podwyżek cen w Polsce!

115 Rocznica Harley – Davidson w Pradze i brak podwyżek cen w Polsce!

Ponad sto tysięcy osób w ciągu czterech dni odwiedziło czeską Pragę , aby świętować 115 rocznicę firmy Harley-Davidson. Program był urozmaicony i niezwykle atrakcyjny. Do największych atrakcji należała wystawa historycznych motocykli Harley-Davidson, konkurs custom, czy możliwość przejażdżki  na każdym z aktualnych modeli H-D. Program towarzyszący odbywał się przez wszystkie cztery dni, na czterech różnych scenach.

Obchody 115. rocznicy Harley-Davidson przyciągnęły więcej odwiedzających niż przewidywali organizatorzy. “Przekroczyliśmy spodziewane 100 tysięcy odwiedzających o jedną dziesiątą”, mówi główny organizator Jaroslav Vavřina. “Z ogólnej liczby 110 tysięcy odwiedzających, 67 500 przyjechało na swoich motocyklach”, powiedział Vavřina i dodał: “Największą atrakcją dla publiczności była parada czterech tysięcy motocykli Harley-Davidson przez centrum Pragi, która miała miejsce w sobotę”. “To było niesamowite widzieć fanów Harley-Davidson z 77 krajów świata, wszystko w jednym miejscu, wszyscy dobrze się bawią, wszyscy równi i nie mający uprzedzeń” – powiedział Trevor Barton, kierownik działu obsługi klienta w Harley-Davidson.

Impreza w liczbach:

 • 67 500 motocykli przybyło do Pragi z okazji 115. rocznicy Harley-Davidson.
 • Łączna liczba uczestników przekroczyła sto tysięcy. Dokładna liczba wynosiła 110 354 (stan na dzień 8 lipca 2018 r. o godzinie 14.00).
 • Goście przybyli z 77 krajów.
 • Ponad 14 tysięcy kilometrów – odległość jaką miał (ma – jest w drodze powrotnej) uczestnik imprezy, który przyjechał swoim motocyklem Harley-Davidson aż z Chin.
 • Najstarszym eksponatem na terenie wystawy był motocykl H-D F 1000 z 1914 roku.
 • Najstarszym uczestnikiem był 83-letni Włoch, który przyjechał na swoim motocyklu Harley-Davidson z Rzymu.

Harley-Davidson nie podnosi cen motocykli!

 Podczas imprezy rocznicowej Marcin Posłuszny (Harley-Davidson  District Manager na Polskę) poinformował o polityce cenowej Harley-Davidson w związku z wprowadzonymi w UE cłami na produkty firmy.

 Jak mocno wojna celna pomiędzy USA a EU wpłynie na biznes Harley-Davidson w Polsce?

 • Harley-Davidson w 100% popiera wolność wyboru i wolny handel. Nie chcemy komentować politycznych decyzji jednego czy drugiego rządu rzecz jasna, ale oczywiście w początkowym okresie mieliśmy duże obawy, iż wprowadzenie dodatkowych ceł na nasze motocykle wpłynie bardzo negatywnie na sprzedaż motocykli Harley-Davidson w Polsce. Cały czas jednak wsłuchiwaliśmy się w doniesienia mediów licząc na – mimo wszystko – pozytywne zakończenie sprawy lub przynajmniej spore jej odwleczenie się w czasie. Żaden z pożądanych przez nas scenariuszy się jednak nie ziścił.
 • No właśnie, UE nałożyła cła na szereg produktów z USA, w tym na motocykle o pojemności pow. 500ccm. W przypadku Harley-Davidson to oznacza, że chodzi o wszystkie produkowane przez Was motocykle.
 • Dokładnie tak. Niestety to prawda.
 • O ile zatem wzrosną ceny Waszych produktów i czy nie oznacza to – jak Pan wcześniej wspominał – bardzo negatywnego wpływu na ich sprzedaż w Polsce?
 • Polski konsument jest wciąż bardzo wrażliwy cenowo, a każda zmiana cen – szczególnie w segmencie naszych najtańszych motocykli /Street oraz Sportster/, których poziom cenowy to 30 – 50 tys. złotych ma momentalny wpływ na wyniki sprzedaży. Mamy jednak bardzo dobrą wiadomość dla polskich klientów, cła nie wpłyną na poziom cen motocykli Harley-Davidson  Polsce.
 • To znakomita informacja! Ale jak do tego doszło. Cła zostały przecież wprowadzone.
 • Dokładnie. Mimo wprowadzenia przez EU ceł na amerykańskie motocykle, ceny motocykli Harley-Davidson nie wzrosną. Albo inaczej, wprowadzenie ceł nie będzie miało wpływu na wysokość cen.

Obliczyliśmy, iż uwzględnienie ceł w cenie motocykli oznaczałoby zbyt wysoki dodatkowy koszt dla sieci dealerskiej – oraz dla klienta oczywiście – aby utrzymać sprzedaż na obecnym poziomie.

Podjęliśmy decyzję, że są to koszty, które z naszej perspektywy są możliwe do poniesienia, aby tylko móc spełniać marzenia naszych klientów o osobistej wolności , jaką daje jazda i możliwością kupowania nowych motocykli Harley-Davidson.

Sprawdź także

Pożegnanie Arlena Nessa

To bardzo smutna wiadomość. 22 marca w wieku 79 lat odszedł Arlen Ness, twórca customowego …

Dodaj komentarz